Registrace Hledat FAQ SudokuSudoku Seznam uživatelů Uživatelské skupiny Přihlášení  
Zaslat odpověď Dostali mě
Dostali mě
suspect
elév
elév

Citovat
Potřebuji akutně poradit od někoho zkušeného. Připadám si jako ve špatném snu. Byl jsem připojený přes DC++ ve škole. Vím, že to není košér, ale není to přece žádný zločin. Nějaká firma distribující filmy ode mě stáhla filmy v údajné hodnotě 50 000 kč. V životě mě nenapadlo, že by mě takto někdo mohl chytit. Nevím jak té částce přišli, mohli stáhnout maximálně 10 filmů. Každopádně teď hrozí škole žalobou a vedení školy se rozhoduje jestli mě vyhodí a jestli mě vydají. Máte prosím někdo nějaké zkušenosti s podobnou situací? Může Firma vůbec takto získané důkazy použít? Co můžu očekávat (finační požadavky, trestní oznámení, ...)?
Děkuji všem, kteří mi pomůžou. Budu vděčný za každou informaci.
Zobrazit informace o autoroviHledat všechny příspěvky od uživatele suspectOdeslat soukromou zprávu
(CSSR)Seek--
Big Boss
Big Boss

Citovat
No, situace určitě nezáviděníhodná. Za předpokladu, že se tu nenajde nikdoz praktickou zkušeností, doporučuji spíše nějaké právnické diskusní fórum. Dle mého názoru je vše otázkou důkazů a tak nevím jestli je stažení balíku dat považováno u nás jako dostatečný důkaz.

kápo
kápo

Citovat
tohle jsem našel na jdnom hubu tak si z toho vyvodtě následky:
Podle Autorskeho zakona neni nelegalni vlastnit libovolne mnozstvi kopii zvukovych, obrazovych a video zaznamu a navic nemusime vlastnit original. Je take jedno, jestli jsme si kopii udelali sami nebo nekdo jiny, protoze kopii pro svou osobni potrebu jsme si stahli za sve vlastni prostredky, cili kopii jako takovou jsme si vytvorili sami. Problemem muze byt pouze, pokud soubory sdilime. Muze se to brat tak, ze pujcujeme vlastni kopii (muzeme si jich vytvorit libovolne mnozstvi) pro docasnou osobni potrebu jine osobe (podle § 16). Podle zakona je ale nelegalni rozsirovat a kopirovat programy a databaze. Proto, pokud zde chcete sdilet nejaka data, mely by to byt soubory zvukove, graficke nebo filmove. Pokud sdilite programy, jedna se tedy o trestny cin !
Smile

elév
elév

Citovat
Mám to chápat, tak že jsem vlastně žádný zákon neporušil? Správce sítě mi tvrdil, že pokud mají ode mě filmy za 50 000 je to trestný čin. Vím, že otázka legálnosti stahování, kopírování a šíření mp3 případně DivX je hodně diskutovaná, ale pokud by to bylo takhle, tak to bude celé velká blamáž. Zkusím to dohledat v zákonech a pokud by to došlo až tak daleko, zeptám se přímo nějakého právníka. Rozhodně je to aspoň nějaké světlo na konci tunelu.
Zobrazit informace o autoroviHledat všechny příspěvky od uživatele suspectOdeslat soukromou zprávu
suspect
elév
elév

Citovat
Našel jsem článek na iDnes, který se problematikou p2p sítí zabývá. V ifoboxu tam mají tento krátký rozhovor s právničkou:

Stahování hudby z P2P sítě není trestné
odpovídá JUDr. Dagmar Hartmanová - odbornice na autorské právo

1) Je samotné nabízení dat ke sdílení nelegální? Mohu např. nabízet ke sdílení mnou zakoupené hudební CD.

Ano, jedná se o porušení autorského práva a práv souvisejících. Pokud si pořídíte rozmnoženinu alba, kterou nabídnete ke sdílení ostatním uživatelům P2P sítě, pak není rozmnoženina pořízena v režimu rozmnoženiny pro osobní potřebu (§ 30 Autorského zákona - dále již jen AZ). Jedná se o neoprávněné rozmnožování a sdělování veřejnosti. Z pohledu autorského zákona se jedná o obdobu umístění rozmnoženiny na internetový server, jenom okruh možných návštěvníků je menší.

2) Je legální hudbu stahovat? Jsem povinen si předtím ověřit zda hudbu stahuji legálně ?

Ano, je to legální, pokud si tak pořizujete rozmnoženinu pro svou osobní potřebu (§ 30 AZ). Je-li otázka míněna tak, zda jste povinen si ověřit, zda ten, kdo hudbu zpřístupňuje, tak činí legálně, pak odpověď zní: ne.

3) Mohu být odsouzen jako „pouhý“ uživatel sítě P2P?

Je otázka, co rozumíte pojmem „pouhý“. Pokud si v rámci P2P sítě budete pouze stahovat pro svou osobní potřebu soubory, které budete ukládat na nesdílenou část disku počítače, pak se ničeho protiprávního nedopouštíte, protože pouze pořizujete rozmnoženinu pro svou osobní potřebu. Pokud ale v rámci svého sdíleného disku nabízíte ostatním účastníkům hudební soubory, pak neoprávněně užíváte (rozmnožováním a sdělováním veřejnosti) autorská díla (výkony výkonných umělců a zvukové záznamy).

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

To už nezní tak nadějně Sad
Tatranka
Big Boss
Big Boss

Citovat
by mě spíš zajímalo ja ta firma zjistila že to byla vaše škola, pač to by jim musel sdělit poskytovatel připojení.
dále pak jak škola zjistila žes to byl konkrétně ty.

- sdílet ve škole a stahovat (zločin to neni ale hloupost ale to ti asi už říkat nemusim)

ten rozhovor s tou právničkou je fakt takhle přesně to je trestný čin je v podstě sdílení

každopádně máš problém a doporučuju mít při ruce právníka mělo by se asi vyřešit tu údajnou hodnotu

Anonymní

Citovat
Tak jak to dopadlo?
STORM
Big Boss
Big Boss

Citovat
Sakra, normalne si ma vystrasil. Sad Kazdy samozrejme vie, ze sirenie je zakazane, ale nemyslel som si, ze sa u nas uz tiez po tom ide. To je fakt sila. V tomto ti fakt neporadim, ale som s tebou. Vela stastia a daj vediet ako to dopadlo.
Zobrazit informace o autoroviHledat všechny příspěvky od uživatele STORMOdeslat soukromou zprávuOdeslat e-mailZobrazit autorovy WWW stránkyICQ
Tatranka
Big Boss
Big Boss

Citovat
už sedí

Big Boss
Big Boss

Citovat
Ok, akoze srandicky alebo vazne ? Som teraz strasne vystraseny Sad Asi vypnem masinu a zakopem ju do pivnice.
Zobrazit informace o autoroviHledat všechny příspěvky od uživatele STORMOdeslat soukromou zprávuOdeslat e-mailZobrazit autorovy WWW stránkyICQ
Tatranka
Big Boss
Big Boss

Citovat
STORM napsal:
Ok, akoze srandicky alebo vazne ? Som teraz strasne vystraseny Sad Asi vypnem masinu a zakopem ju do pivnice.

jop važně , blbnout na škole se nevyplaci , sorry ale to muze jen ehm.. a jejich spravce site by si taky jednu zaslouzil ze to dovolil a ten poskytovatel ..... no rekneme ze jen tak nekomu kdo si zavola azepta nemuze dat adresu zakaznika

no leda že by to už bylo v režiji kriminalky
je to dost problematicke posuzovat

Big Boss
Big Boss

Citovat
Neviem, co na to povedat.....fakt neviem. Ale urcite v tom nebol chlapec sam a len si to odskakal. aj ked treba povedat, ze bol fakt pako. Ja by som sa bal ficat takto v skole alebo vo firme.
Tatranka
Big Boss
Big Boss

Citovat
STORM napsal:
Neviem, co na to povedat.....fakt neviem. Ale urcite v tom nebol chlapec sam a len si to odskakal. aj ked treba povedat, ze bol fakt pako. Ja by som sa bal ficat takto v skole alebo vo firme.

ve skole je to fakt blbe
a ve firme klidne jen bud nesmis sdilet nebo od tebe nesmi stahnout nikdo nepovolanej Cool
ale neboj ted se piractvi urcite zmirni Dysney uvedl DVD na jedno pouziti slava USA ... lol k cemu nejaka ekologie a priroda
jinak uz vidim jak se lidi hrnou si koupit ten specialni prehravac aby si mohli nma nem poustet dvd na jedno pouziti
mission imposible .. heh doufam ze ne... by si deti pak pustili pohadku a na konci misto titulku by se ozvalo
jimme tento disk se znici z a5 vterin 4,3,2,1 ... BUM
pak uz se taliban nemusi snazit monopol na terorismus prevezme dysney
mega loooooooooooool Cool

Big Boss
Big Boss

Citovat
lol, za chvilu nam bude od DVD prehravacov viest rura do komina, aby mal kade odchadzat dym zo spalenych diskov Laughing
Anonymní

Citovat
Tatranka napsal:
už sedí
to je blbost, to by se a) musel přiznat že způsobil škodu > 200 000 Kč b) poškozený by musel dokázat, že mu ta škoda opravdu vznikla, ne doměle a možná, ale doopravdy (v USA je to jinak, tam se jedna MP3 cení na 150 000 USD)
čili mohl dostat nanejvýš pokutu nebo podmínku
STORM
Big Boss
Big Boss

Citovat
Tym by som si nebol taky isty. Pokial nemal dobreho pravnika, ale len nejakeho burana, tak to mohlo takto dopadnut. Aj ked by som to skor tipol tiez len na podmienku.

Big Boss
Big Boss

Citovat
Tym by som si nebol taky isty. Pokial nemal dobreho pravnika, ale len nejakeho burana, tak to mohlo takto dopadnut. Aj ked by som to skor tipol tiez len na podmienku.

Big Boss
Big Boss

Citovat
Anonymous napsal:
Tatranka napsal:
už sedí
to je blbost, to by se a) musel přiznat že způsobil škodu > 200 000 Kč b) poškozený by musel dokázat, že mu ta škoda opravdu vznikla, ne doměle a možná, ale doopravdy (v USA je to jinak, tam se jedna MP3 cení na 150 000 USD)
čili mohl dostat nanejvýš pokutu nebo podmínku

lol jiste ze Cool

Anonymní

Citovat
Potažmo i špatný právník by mohl podat žalobu pro porušení zákona o ochraně osobních dat, takže jako součást jiné kauzy by ty data poskytnuté správcem sítě nemohly použít u soudu. Následovně by to mohlo být jako nelegálně získaný důkaz vyjmuto z řízení a obviněný je čistý jako lilium. (ovšem tohle by šlo u nezávislého demokratického soudu, nevím jak u nás).
Dostali mě
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.